Kakav god da je svet koji nas okružuje, nije u našoj moći da ga menjamo iz korena. Kao odgovorni staratelji, deci moramo pomoći da se u njega uklope što bolje, uz što manje loših posledica. Verujem da se oko toga slažemo, poštovana čitateljko. Pravo pitanje je kako to postići i verujem da nema prostog odgovora. U problematici koju pominjete presudna je ispravna procena psihofizičkog stanja vašeg deteta, konkretne situacije i modalitet eventualnog reagovanja, da bi se došlo do poželjnog rezultata.
Svakako, nećete dozvoliti da značajno muče vaše nejako dete na igralištu. Ali vam ne bih savetovala da se umešate dok god vaš mališan ne protestuje burno i/ili ne počne da gleda u vašem pravcu očekujući pomoć. Detetu treba omogućiti da pokuša samo da se izbori sa neprijatnom situacijom, to će ga ojačati i pripremiti za uspešnu socijalizaciju, sutra kada vas ne bude u blizini. No, spremno treba pripomoći kada frustracija traje i preti da postane nepodnošljiva te, daleko bilo, istraumira dete.
Uopšteno govoreći, deca su po prirodi veoma žilava i često mogu više nego što roditelji očekuju. Znači, dobro je da se dete postepeno ‘čeliči’ savladavajući uz podnošljiv napor ono što mu je moguće. A treba ga zaštititi kada zahtevi života prevazilaze njegove trenutne mogućnosti. To je ta mera koju valja suptilno osetiti i još taktičnije sprovesti u delo.
Tako, ukoliko procenite da je neophodno da se umešate u ‘dečja posla’ mišljenja sam da je najbolje da ne reagujete u startu ‘vrlo oštro’. Zapravo, izbegnite da uopšte dospete dotle. Možete prići deci, blago ih razdvojiti i poučno, staloženim glasom obratiti se malom napasniku. ‘Moj sin je mali dečak, molim te da ga zaštitiš i pomogneš mu da se zajedno lepo igrate`, recimo.`Znam da nisi namerno udario moga sina, pripazi, volela bih da nastavite lepo da se družite’. Pokažite im sopstvenim primerom kako su uljudna reč i tolerancija poželjni u civilizovanom odnosu. Ako vaši postupci padnu na plodno tlo, divno. Ukoliko se ne pokažu delotvornim, zajedno sa sinom potražite društvo primerenije i po uzrastu i po sklonostima. Neka vaše dete odmalena uči i to da se ne može družiti sa svakim.
Činjenica je da naše podneblje toleriše grublje ponašanje (muške dece) i ne bi bilo zgorega da omogućite detetu da s vremenom postane uvažen član svoga roda. U tom smislu, ako već planirate da ostanete deo ove društvene zajednice, upišite sina ne neki plemeniti borilački sport. Tako će u kontrolisanim uslovima steći neophodne duhovne kvalitete i fizičke veštine za preživljavanje u realnom, surovom svetu. Ukoliko imate vremena i volje, možete mu se pridružiti, neće vam biti naodmet.